Klub Przyjaciół Kota Piotrka  - miejsce zabawy z książką Strona główna Warsztaty Galeria Archwium konkursowe
 
 

Klub Przyjaciół Kota Piotrka - EDUKATORZY KULTURY

Klub Przyjaciół Kota Piotrka działający w ramach programów Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zaprosił do współpracy 20 studentów różnych kierunków studiów (pasjonatów kultury i sztuki, młodych artystów, zaangażowanych społecznie bądź zainteresowanych edukacją nieformalną w zakresie edukacji kultury skierowaną do dzieci w wieku od 5 – 10 lat.)

Celem projektu było stworzenie grupy edukatorów kultury Klubu Przyjaciół Kota Piotrka, którzy dzięki szkoleniom, konsultacjom i warsztatom pokazowym nabędą umiejętności w tworzeniu autorskich projektów w edukacji kulturalnej, oraz przygotują i wdrożą własne pomysły spotkań warsztatowych, stworzą autorskie projekty scenariuszy zajęć, zabaw i przeprowadzą spotkania z dziećmi na terenie placówek szkolnych, przedszkolnych oraz bibliotek publicznych.

Projekt był realizowany dzięki dotacji Województwa Łódzkiego

Klub Przyjaciół Kota Piotrka - EDUKATORZY KULTURY

Dziś
Klub Przyjaciół Kota Piotrka - EDUKATORZY KULTURY

To zespół przygotowanych metodycznie i merytorycznie przez Fundację FERSO, pedagogów, psychologów realizujących autorskie spotkania warsztatowe poruszające tematykę ściśle związaną z kulturą, sztuką, tradycją i dziedzictwem kulturowym. Spotkania odbywają się na terenie placówek szkolnych i przedszakolnych.
Czas trwania każdego spotkania to ok. 60 min.

Latawce w Chinach – Święto Qinqning

Co się dzieje: bogata kultura dalekiego wschodu zainspiruje dzieci do wykonania pięknych latawców z życzeniami. W ramach spotkania dowiedzą się więcej o tradycjach Państwa Środka oraz nauczą się wyrażać własne pragnienia, zagadki, pogawędka i praca plastyczna to główne elementy warsztatu.

Cel edukacyjny: zdobycie wiedzy o historii latawców, ich budowie i tradycjach związanych z kultem latawców w Chinach. Pogłębienie umiejętności pracy w grupie.

Dla kogo: 5-10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Emocje – wrażliwość – sztuka

Co się dzieje: W trakcie zajęć odbywają się rozmowy o emocjach, zabawy z elementami dramy, wspólne tulenie misia oraz zagadki i zgadywanki. Dzieci wykonają prace plastyczne „Jak się dzisiaj czuję” one zostaną umieszczone na drzewie emocji, które ma im przypominać że każdy ma prawo do wyrażania swoich emocji.

Cel edukacyjny: Warsztat nauczy dzieci: Jak odczytywać emocje innych? Jak radzić sobie ze swoimi emocjami? Jak pozbyć się smutku? Do czego potrzebny jest Miś? Dlaczego tak ważna jest przyjaźń? I że emocje mają wpływ na naszą twórczość. Pogłębi też integrację całej klasy.

Dla kogo: 5-10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Wierszomania i reklama

Co się dzieje: W trakcie spotkania powstaną reklamy znanych polskich wierszy (plakaty zachęcające do czytania wierszy np. „Kaczka dziwaczka”, „Murzynek Bambo”), młodzi twórcy reklamy zdobędą wiedzę z dziedziny marketingu oraz wcielą się w postacie z wierszyków. Wspólne recytacje, dużo pracy w grupie oraz zajęcia plastyczne.

Cel edukacyjny: Zapoznanie dzieci z zagadnieniem reklamy, zachęcanie do wyrażania siebie poprzez recytację, zwiększenie zainteresowania literaturą i czytelnictwem, pogłębienie umiejętności pracy w grupie.

Dla kogo: 7-10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Wycinanki – bliżej kultury ludowej

Co się dzieje: w czasie zajęć dzieci spotkają się z pojęciem wycinanki ludowej, dowiedzą się więcej o przejawach sztuki na wsi (kulturze ludowej)nauczą się rozpoznawać charakterystyczne elementy wycinanek oraz podczas zabawy nauczą się rozróżniać ich rodzaje. Wynikiem spotkania jest wystawa wycinanek stworzona wspólnie przez wszystkie dzieci biorące udział w warsztacie

Cel edukacyjny: przybliżenie pojęć związanych z kulturą ludową – wycinanką oraz dukacją regionalną – region Łowicki

Dla kogo: 6 -10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Legendy słowiańskie – żar ptak i kalina

Co się dzieje: Animacja teatralna i zabawy inspirowane treścią niezwykłych opowieści „O Żar ptaku i Kalinie”, spotkanie wprowadza dzieci w niezwykły świat wczesnośredniowiecznych słowian pełen tajemniczych opowieści, symboli i znaczeń. Oprócz tego dzieci wykonają postacie do zabawy teatralnej i własnoręcznie je ozdobią.

Cel edukacyjny: Zapoznanie z kulturą i symboliką słowian, nawiązanie do tradycyjnych ubiorów z tego okresu, przybliżenie legend i podań słowiańskich.

Dla kogo: 5 -10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Emocje – czuję – jestem - tworzę

Co się dzieje: Scenki dramowe, rozmowa, wsłuchiwanie się w nastrój muzyki i opisanie powstałych emocji oraz przełożenie ich na dzieło plastyczne (collage z liści (jesień) lub z materiałów naturalnych filc, płótno itp.), prezentacja przygotowanych materiałów, zdjęć z twarzami wyrażającymi różne emocje, zadawanie pytań, praca z ciałem, wyrażanie się za pomocą gestu.

Cel edukacyjny: warsztat ma na celu uwrażliwienie dzieci na emocje swoje i innych poprzez postawienie pytań: Czy inspiruje mnie muzyka? Obraz? Czy potrafię powiedzieć co właśnie czuję? Jaki mam dziś nastrój i czy potrafię go opisać?

Dla kogo: 5 -10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Pomysły na zmysły – wzrok

Co się dzieje: W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się czym jest zmysł wzroku a w trakcie symulacji będą mogły doświadczyć jak wygląda świat gdy go brak. Postarają się odnaleźć ukryte obrazki, dowiedzą się co to są złudzenia optyczne, poprzez rysunek wyrażą swoje pragnienia i podzielą się nimi z kolegami tworząc wspólną wystawę, którą każdy będzie mógł „zobaczyć”.

Cel edukacyjny: uświadomienie trudności wynikających ze źle funkcjonującego zmysłu, rozwój wyobraźni, uwrażliwienie na istnienie zmysłu wzroku, pogłębienie umiejętności podziału ról w grupie.

Dla kogo: 5 -10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Bajkowa walizka

Co się dzieje: Co zawiera bajkowa walizka? Same niespodzianki! Warsztat inspirowany znanymi polskimi bajkami animowanymi, to niezwykłe spotkanie; Ćwiczenia dramowe, wchodzenie w rolę artysty, prezentacja multimedialna z muzyką z bajek, zabawa plastyczna to wyzwania wprost dla najmłodszych dzieci, które mogą spotkać tu swych ulubionych bohaterów (Miś Uszatek, Plastuś, Miś Koralgol)

Cel edukacyjny: przekazanie wiedzy dotyczącej bajek animowanych wyprodukowanych przez Se-Ma-For w Łodzi, kształtowanie poczucia przynależności dzieci do miejsca, z którego pochodzą, zainspirowanie do rozwoju swoich talentów i umiejętności manualnych.

Dla kogo: 5 -10 lat.

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Moc abstrakcji czyli w krainie „NIEWIADOMOCO”

Co się dzieje: niebanalne spotkanie z malarstwem abstrakcyjnym, wspólna praca twórcza, ciekawe techniki plastyczne, zabawy inspirowane piękną muzyką no i podróż do krainy „Niewiadomoco” po to by stać się ekspertem od abstrakcji. Zapoznanie z pojęciem abstrakcji wspólna interpretacja kilkunastu prac malarstwa abstrakcyjnego, wspólne tworzenie mapy krainy „Niewiadomoco” oraz jej mieszkańców.

Cel edukacyjny: poszerzenie wiedzy na temat abstrakcji, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, rozwijanie umiejętności improwizacji słownej.

Dla kogo: 5 - 12

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

„COOL2ralne mia100 Łódź”

Co się dzieje: To warsztat dla prawdziwych mądrali, trzeba się tu nagłowić, w programie znalezienie odpowiedzi na pytanie Czym jest instytucja kultury? Rozwiązywanie rebusu, oraz projektowanie (konstrukcja przestrzenna) własnej instytucji kultury. Praca w grupach i niebanalna pogawędka.

Cel edukacyjny: Zwiększenie wiedzy na temat instytucji kultury z akcentem na placówki funkcjonujące na terenie Łodzi, podniesienie poziomu wiedzy w zakresie oferty kulturalnej Łodzi dla dzieci.

Dla kogo: 8 - 12

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Jesienne Przebudzenie

Co się dzieje: bardzo radosny warsztat inspirowany tekstem literackim, Animacja i zabawa ruchowa, w której udział wezmą wszystkie dzieci, zabawy z muzyką, integrujące, pobudzające wyobraźnię

Cel edukacyjny: dzieci nauczą się współdziałania w grupie, zasad obowiązujących we wspólnej zabawie, wezmą udział w ćwiczeniach rytmicznych pobudzających koordynację półkul mózgowych.

Dla kogo: 5-8 lat

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Design – dla dzieci

Co się dzieje: Co to jest Design? Jak stać się projektantem? Podróż przez twórczy lejek. Oraz pierwsze autorskie projekty, spotkanie idealne dla trudnych, wymagających grup, natychmiastowe przejście na poziom twórczy daje szanse odnalezienia się nawet największym klasowym łobuziakom.

Cel edukacyjny: zapoznanie dzieci z pojęciem design, projekt, projektant, dzieci nauczą się podejmować z radością pracę twórczą , wyrobią w sobie poczucie bycia twórcą, nauczą się iż „inne” jest ciekawe i bywa wyzwaniem do dalszych poszukiwań.

Dla kogo: 5-10 lat

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Collage – Motyle

Co się dzieje: warsztat twórczy, dający dzieciom wiele satysfakcji i rezultaty w postaci barwnych motyli które będą ozdoba każdej pracowni. Technika collage i możliwość użycia różnych materiałów to prawdziwe twórcze szaleństwo i wspaniała zabawa.

Cel edukacyjny: zapoznanie z techniką collage, dzieci pobudzą swoją wyobraźnię twórczą, nauczą się jak tworzyć wspólne dzieło i poczują się artystami.

Dla kogo: 5-10 lat

Czas trwania: ok.60 min.

Miejsce: (placówka)

Zdjęcia z warsztatów

Projekt realizowany dzięki środkom z budżetu Województwa Łódzkiego
oraz środkom Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Patronat medialny:


 
 
Klub Przyjaciół Kota Piotrka  - miejsce zabawy z książką O Fundacji Fundatorzy i partnerzy Kontakt Linki

Tekst książeczki "Opowieści o Kocie Piotrku", projekt warsztatów "Kot Piotrek – zabawa z książką", strona internetowa www.kotpiotrek.pl, stanowią wartość Fundacji FERSO i nie mogą być powielane i wykorzystane w celach komercyjnych i bez zgody Fundacji FERSO
© 2009 kotpiotrek.pl wszelkie prawa zastrzeżone