Klub Przyjaciół Kota Piotrka  - miejsce zabawy z książką Strona główna Warsztaty Galeria Archwium konkursowe
 
 

Klub Przyjaciół Kota Piotrka - miejsce zabawy z książką

„Klub Przyjaciół Kota Piotrka – miejsce zabawy z książką” to projekt, w którym bohater opowiadań zainspiruje dzieci do wspaniałej zabawy z książką. Zabawy, dzięki której dzieci odwiedzą krainę baśni, bajek i legend zawartych w wybranych, ciekawych i wartościowych pozycjach literackich.

Do współpracy w projekcie realizowanym dzięki wsparciu dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiliśmy:

NAUCZYCIELI BIBLIOTECZNYCH

BIBLIOTEKARZY BIBLIOTEK PUBLICZNYCH

WYCHOWAWCÓW PRZEDSZKOLNYCH

EDUKATORÓW KULTURY

Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz... szkolenia!

W ramach zakończonych już działań przeszkoliliśmy 30 bibliotekarek i nauczycielek wybranych spośród bardzo wielu zgłoszeń (osoby niezakwalifikowane skorzystały z oferty edukacji poprzez panel e-learningowy). Cykl szkoleń obejmował zagadnienia pracy projektem przy wykorzystaniu metod aktywizujących w edukacji promującej literaturę i czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci w wieku od 4 do 11 lat.

Po intensywnej pracy za pośrednictwem Internetu przyszedł czas na spotkanie organizacyjne:

01 października 2009r. - Spotkaliśmy się już po raz drugi w Poleskim Ośrodku Sztuki by uściślić plan działań, ustalić daty poszczególnych szkoleń, oraz by odpowiedzieć uczestniczkom na wszystkie nurtujące je pytania.

Klub Przyjaciół Kota Piotrka - miejsce zabawy z książką

Wspólnie dokonaliśmy wyboru wizerunku kotka, który stanowi teraz logo całego projektu. Piotrek – bo tak ma nasz mały przyjaciel na imię – jest ciekawski i lubi przygody. Nie jest wymyślony – historie o Kocie Piotrku wydarzyły się naprawdę...

Pierwsze szkolenia w Spale odbyły się pod znakiem Kopciuszka w dniach 16-17 października. Dotyczyły współczesnych problemów i zagadnień związanych z promocją czytelnictwa wśród najmłodszych oraz nowatorskich i aktywizujących metod pracy z dziećmi, promocji postaw i edukacji przez zabawę.

Klub Przyjaciół Kota Piotrka  - miejsce zabawy z książką

Beneficjentki przekonały się o zasadności wdrażania projektów zabawy z książką na własnej skórze, tryskając energią i pomysłami na filmowe, teatralne i fotograficzne przedstawienie historii o dziewczynce, która zgubiła bucik...

Klub Przyjaciół Kota Piotrka  - miejsce zabawy z książką

Wszelkie wątpliwości uczestniczki warsztatów mogły w każdej chwili konsultować z instruktorami prowadzącymi – Joanną i Jackiem Jędrzejczak.

Ważną rolę w przygotowaniu do samodzielnej kreatywnej pracy przy konstruowaniu własnych projektów spełnił jednodniowy twórczy warsztat, który poprowadziła Gabriela Zajfert w oparciu o literaturę związaną z historią miasta Łodzi. Uczestniczki wykonały techniką kolażu prace zainspirowane opowieścią o tytule "Piekielne maszyny – czyli jak u Scheiblera bies parą dmuchał”, pochodzącą ze zbioru "Łódź w baśni i legendzie" (Wyd. Literatura, Łódź 2005).

Panie bez trudu poradziły sobie z zadaniem twórczym, po którym przystąpiły do realizacji własnych działań.

Powstają Kluby Przyjaciół Kota Piotrka - krok pierwszy to warsztaty pokazowe

Każdą z placówek, w której powstają Kluby Kota Piotrka, odwiedził sam ich patron – niesforny Kocurek proponował dzieciom zabawy zainspirowane wierszami Tuwima i Sztaudyngera i opowiadaniem o kociej tematyce. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III udowodnili, że są nie tylko świetnymi aktorami...

...ale także potrafią zilustrować najprawdziwszą w świecie książkę! Efekty ich działań pozostaną w ich szkołach i bibliotekach, możecie je podziwiać także tutaj:

Pomoce, materiały oraz elementy scenografii zostały zaprojektowane i wykonane przez członków fundacji i ich przyjaciół własnoręcznie, bardzo niskim kosztem. Wiemy bowiem doskonale, że to wyobraźnia, a nie pieniądze stanowią o dobrej i wartościowej zabawie!

Zwycięskie projekty

W wyniku intensywnych prac beneficjentek powstały autorskie projekty,
z których jury konkursowe wyłoniło dwie zwycięskie prace stworzone przez:

Panią Laurę Jabłońską, Małgorzatę Jabłońską oraz Małgorzatę Pawełczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łodzi
- projekt "Sekrety Kota Piotrka" - "The Secret Diary of Peter Cat"

Panią Małgorzatę Mirowską-Becker i Dorotę Siekierę ze Szkoły Podstawowej nr 173
- projekt "Książkowe misie warte pomnika"

Nagrodą dla zwycięskich szkół były jednodniowe warsztaty wyjazdowe z uczniami. Wszyscy świetnie się bawili, nie zważając na śniegi i mrozy, które dodały tylko całej wyprawie szczyptę magicznego nastroju…

Zwieńczeniem wszystkich działań była

KONFERENCJA

poświęcona aktywnym metodom promocji czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci

która odbyła się w dniu 15 grudnia 2009r. roku
w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a w Łodzi.

Stanowiła ona podsumowanie całej dotychczasowej pracy i zabawy przy tworzeniu Klubów Kota Piotrka. Była okazją do podzielenia się doświadczeniami zgromadzonymi w trakcie tworzenia projektów oraz do pochwalenia się swoimi osiągnięciami.

Po drobnym poczęstunku i dyskusjach w kuluarach zgromadzeni goście zostali zaproszeni do sali projekcyjnej, gdzie odbyła się zasadnicza część konferencji prowadzona przez Gabrielę Zajfert – koordynatorkę projektu oraz Kingę Karp – psycholożkę, edukatorkę i instruktorkę FERSO.

Oczywiście nie obyło się bez metod aktywizujących. Poprosiliśmy gości o stworzenie… wizerunku kota! Dwie najlepsze prace wybrane przez jury – parę wolontariuszy europejskich – nagrodziliśmy praktycznym zestawem do samodzielnego dekorowania techniką decoupage.

Finałową częścią spotkania było wręczenie dyplomów dla beneficjentek, jak również Certyfikatów Honorowego Członka Klubu Przyjaciół Kota Piotrka dla placówek, które wzięły udział w projekcie.

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację projektu, a w szczególności:

Mamy nadzieję spotkać się przy kolejnych projektach!

 
 
Klub Przyjaciół Kota Piotrka  - miejsce zabawy z książką O Fundacji Fundatorzy i partnerzy Kontakt Linki

Tekst książeczki "Opowieści o Kocie Piotrku", projekt warsztatów "Kot Piotrek – zabawa z książką", strona internetowa www.kotpiotrek.pl, stanowią wartość Fundacji FERSO i nie mogą być powielane i wykorzystane w celach komercyjnych i bez zgody Fundacji FERSO
© 2009 kotpiotrek.pl wszelkie prawa zastrzeżone