Strona główna Warsztaty Galeria Archwium konkursowe
 
 

TRENING MYŚLENIA - artykuł cykliczny

Dzieci uczą nas !

W tym artykule opowiem o własnych doświadczeniach i pracy z wykorzystaniem aktywnych technik promocji czytelnictwa. W swojej działalności zetknęłam się z wieloma problemami:

Spotkałam dzieci, które nie były w stanie wysłuchać pięciominutowego opowiadania czytanego na głos z interpretacją, niezainteresowanych nauczycieli i bibliotekarzy.

Były też wspaniałe momenty, gdy wcześniej znudzeni chłopcy po zakończeniu spotkania pytali "Czy jutro też będą warsztaty? Bo było fajnie!".

Ciągle poszukiwałam ciekawych form pracy – aktywnych i wyzwalających kreatywność dzieci.

Odpowiedź na moje problemy była prosta -"aktywna forma zabawy z książką".

Jak uczynić spotkanie ciekawym?

Postarajmy się zainteresować całą grupę, trzymajmy kontakt, integrujmy zabawą, uczmy współpracy, rozmawiajmy, zadawajmy pytania i słuchajmy uważnie odpowiedzi dzieci. One powiedzą nam jak lubią się bawić.
Bądźmy elastyczni, schowajmy kompleksy.

Ważne aby samemu tez się dobrze bawić!

Dzieci lubią dorosłych z pasją i uwielbiają nowe wyzwania.

Gdy przychodzę z warsztatami do szkół to wszyscy, choć czasem się wstydzą chcą się wspólnie zabawić z książką.

Pamiętam niezwykłe projekty ilustracji okładki, wykonane przez dzieci, które tylko trochę zainspirowane wysłały Kota Piotrka rakietą w kosmos albo do pizzeri nie niszczmy tej kreatywnej wyobraźni, to ona w przyszłości zaowocuje bogatą pomysłowością, otwartością umysłu, umiejętnością obiektywnej oceny.

Dla mnie warsztaty interdyscyplinarne to podstawa projektowania. Uznaję tą formę jako bardzo skuteczną i przyjemną, szczególnie w pracy z dużą grupą, to pomaga:
Poznać się nawzajem, własne cechy charakteru, przyzwyczajenia, upodobania, pasje. Ułatwia wprowadzenie działań na poziomie wychowania w społeczeństwie, rozwoju umiejętności pracy w grupie, pokazać książkę jako narzędzie i inspirację do wspólnej zabawy.

Zachęcam wszystkich do czerpania inspiracji z moich pomysłów. Coś się Wam spodoba - pójdźcie o krok dalej – pociągnijcie temat. Jeśli zastosujecie aktywne techniki poczujecie różnicę i satysfakcjonującą relację w pracy z dziećmi.

Cdn...

Pozdrawiam,
Gabriela Zajfert

Edukator, twórca projektów promujących czytelnictwo "Kot Piotrek - zabawa z książką, "Baśnie u Fabrykanta", "Turniej wysokogórski - czyli wspinaczka po wiedzę".
A także cyklu szkoleń, konkursów i warsztatów dla nauczycieli i bibliotekarzy w ramach aktywnych programów promocji czytelnictwa. Vice Prezes Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Łodzi.

 
 
O Fundacji Fundatorzy i partnerzy Kontakt Linki

Tekst książeczki "Opowieści o Kocie Piotrku", projekt warsztatów "Kot Piotrek – zabawa z książką", strona internetowa www.kotpiotrek.pl, stanowią wartość Fundacji FERSO i nie mogą być powielane i wykorzystane w celach komercyjnych i bez zgody Fundacji FERSO
© 2009 kotpiotrek.pl wszelkie prawa zastrzeżone